V Olomouci se budou promítat filmy a debatovat o tom, jak zajistit lidstvu dostatek kvalitních potravin

06. říjen 2017 | čtení tohoto článku zabere přibližně 4 minuty

V Olomouci se příští týden v úterý 10. a ve středu 11. října, uskuteční 2. ročník festivalu dokumentárních filmů o jídle, Země na talíři. Tato přehlídka upozorňuje na to, že zajistit do budoucna dostatek potravin pro všechny obyvatele planety nebude jednoduché a řešení je potřeba hledat už nyní. 

 

Festival v Olomouci pořádají nezávislé analytické centrum Glopolis, Ústav experimentální botaniky AV ČR, v. v. i., výzkumný program Potraviny pro budoucnost Strategie AV21 a studentský spolek Udržitelný Palacký. Návštěvníci se mohou těšit na zajímavé filmy, besedy, workshopy a „odpovědnou večeři“ v Pevnosti poznání a v kině Metropol.

„Sázíme jako jedinci i jako společnost na iluze nebo iluze dokonce sami vysazujeme?“  Tak zní motto letošního ročníku festivalu, který je ve světě známý pod názvem Aliment Terre. Olomoucká část této přehlídky nabídne celkem čtyři dokumentární snímky. Jejich tvůrci se zamýšlejí nad tím, jak zemědělství ovlivňují klimatické změny, co nám může přinést ekologické hospodářství, jaké důsledky má pro životní prostředí nadměrný rybolov a jak ničí životy Afričanů násilné zábory půdy.

Po projekcích se mohou návštěvníci zapojit do debat s oborníky. Účast potvrdili například dr. Alexander Ač z brněnského Ústavu globální změny AV ČR v. v. i., doc. Pavel Nováček, dr. Zdeněk Opršal a doc. Martin Rulík z  Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Propojení festivalu Země na talíři s Academia filmem Olomouc (AFO)

Novinkou letošního festivalu je spolupráce s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Academia film Olomouc (AFO). Jejím výsledkem je společná projekce filmu „Sustainable:  Potraviny v jiném světle“ ve středu 11. října od 20:00 v kině Metropol.  Snímek ukazuje západní systém výroby a spotřeby potravin v kontrastu s příběhem pěstitele, který se rozhodl bojovat proti krizi v zemědělství.  Po filmu bude následovat beseda s doc. Pavlem Nováčkem z katedry rozvojových studií Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Touto akcí začínají v kině Metropol dokumentární večery Academia filmu Olomouc pro širokou veřejnost, které potrvají do dubna 2018, tedy do zahájení samotného festivalu AFO.

Praktické workshopy i společná „odpovědná“ večeře

Návštěvníci olomouckého festivalu Země na talíři se mohou zúčastnit také tří workshopů. Jedním z témat bude kvašení. Na tomto praktickém kurzu se účastníci naučí připravovat kvašenou zeleninu, pickles, tradiční korejskou pochoutku kimchi nebo kváskový chléb. Další workshop bude zaměřený na to, jak prát ekologicky a jak si doma jednoduše připravit prací prášek. Velký zájem je i o praktické ukázky pěstování rostlin bez zbytečných nákladů. Účastníci tohoto workshopu budou vyrábět pěstební i okrasné květináče, dozví se zajímavosti o léčivých a podpůrných rostlinných prostředcích pro zahradu i informace o kompostování.

I v tomto ročníku se koná tzv. odpovědná večeře neboli večeře s příběhem. Na veganskou večeři o čtyřech chodech jsou pozváni odborníci, kteří budou mluvit o tématech týkajících se zemědělství a potravin. Ing. Karel Dušek promluví o pěstování rostlin ve vodě, tzv. aquaponii, dr. Alexander Ač se zamyslí nad tím, jak sucho ovlivňuje zemědělskou produkci. O semenaření a starých odrůdách rosltin bude hovořit permakulturní zahradník Mgr. Marek Kvapil, Mgr. Renata Placková představí Biokluby, které si mohou lidé založit sami a Mgr. Petr Gola vysvětlí, jak se dá ve městě pěstovat zelenina bez chemie. 

Festival, který nás připravuje na budoucnost

Pilotní ročník olomouckého festivalu Země na talíři byl velmi úspěšný. Jak připomíná prof. Jaroslav Doležel, koordinátor programu Potraviny pro budoucnost Strategie AV21, který se na pořádání festivalu podílí, světová populace roste a v roce 2050 bude potřeba nasytit 10 miliard obyvatel. Přitom ubývá půdy a mění se klima, proto je nejvyšší čas zlepšit systém produkce a spotřeby potravin: „Ve světě trpí chronickým hladem více než tři čtvrtě miliardy lidí.  Hlad je příčinou vyššího počtu úmrtí než tuberkulóza, malárie a AIDS dohromady. Zajištění dostatku potravin je přitom i kvůli migračním krizím a hrozícím válečným konfliktům i v zájmu vyspělých zemí. Pokud chceme mít dostatek potraviny pro všechny lidi, kteří do roku 2050 na planetě přibydou, musí výnosy stoupat nejméně dvojnásobně. Těší mě, že se lidé o tato témata zajímají a doufám, že letošní ročník bude stejně úspěšný, jako ten minulý.“ 

Program ZDE